Скарлатина

Що це за хвороба? Скарлатина - одна з клінічних форм стрептококової інфекції. Це гостра інфекційна хвороба переважно дитячого віку, яка характеризується проявами загальної інтоксикації, підвищенням температури тіла, ангіною, лімфоденітом, дрібнокрапковою висипкою та поступовим пластинчатим лущенням.

Епідеміологія. Джерелом інфекції є хворий на скарлатину у момент захворювання і до 22- го дня від початку хвороби, а також хворий (дитина або дорослий) на іншу стрептококову хворобу (ангіна, назофарінгіт, стрептодермія та ін.)

Основний шлях передачі скарлатини – повітряно-крапельний.

Певну роль у поширенні скарлатини відіграє передача інфекції

контактним шляхом через третю особу та через предмети яких торкався хворий. Спостерігаються також харчові спалахи скарлатини- через молоко холодець тощо.

Клініка. Інкубаційний період у хворого на скарлатину триває 2-7 днів  інколи до 12 днів. Початок хвороби гострий. Температура тіла підвищується до 38-39 градусів іноді вище, з’являється біль у горлі під час ковтання,головна біль, нездужання. Вже протягом 1-2-го дня з’являється висипка. Скарлатинна висипка дрібнокрапкова, яскраво рожева. Чітко виділяється блідий носо-губний трикутник типова ознака скарлатини. Спостерігають яскраву гіперемію слизової оболонки передніх піднебних дуг,м’якого піднебіння, язичка – (зів палає).

Лікування. Виходячи з того, що навіть у хворих з легкою формою захворювання можуть виникати ускладнення,треба звертатися до лікаря.

Профілактика. Специфічна профілактика скарлатини ще не розроблена,  але треба привчати дитину виконувати прості правила:

-  дотримуватися правил особистої гігієни (мити руки після відвідування туалету, після прогулянки, перед вживанням їжі та інше ).

-  не користуватися чужим посудом та не їсти з одного куска.

-  прикривати рот і ніс при кашлі та чиханні.

не контактувати з хворою людиною без маски.