Дифтерія небезпечніша за кір: чому необхідно вакцинуватися від дифтерії та правця

В Україні вкрай низький рівень вакцинації від дифтерії та правця. За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, вакциновані менше 70% дітей, а рівень охоплення щепленнями серед дорослих - ще нижчий.

При низьких рівнях охоплення щепленнями проти дифтерії з’являється ризик виникнення великої кількості випадків цієї інфекції. Щоб захистити себе та своїх дітей, українцям слід негайно перевірити наявність у себе необхідної кількості щеплень і отримати щеплення, яке проводять комплексною вакциною від дифтерії та правця.                                          

ДИФТЕРІЯ: СИМПТОМИ ТА МОЖЛИВІ СКЛАДНЕННЯ                  

Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання дихальних шляхів. Збудник дифтерії передається повітряно-крапельним шляхом або через предмети побуту, якими користувався хворий.                

Симптомами хвороби є:

-  біль у горлі;

- підвищена температура;

- наліт на мигдалинах сірого кольору;

- осиплість голосу;

- ускладнене дихання та ковтання;                                                                                                     

- висока температура;                                                                                                                 

- набряк слизової оболонки носоглотки;                                                                                                                                               

- збільшення лімфатичних вузлів.                                                                                           

Важливо своєчасно діагностувати хворобу. Адже за своїми клінічними проявами вона схожа на ангіну та інфекційний мононуклеоз. Якщо ви помітили в себе або рідних такі ознаки, не легковажте і не списуйте все на звичайну застуду, а негайно зверніться до лікаря. Що раніше встановлений діагноз, то вищі шанси на одужання. 

Дифтерія найчастіше проявляється утворенням щільної плівки та  набряку слизових оболонок, що блокує дихальні шляхи і часто призводить до смерті. Токсичне ураження серцево-судинної та нервової систем і вторинні інфекції також можуть мати летальні наслідки. Небезпечність захворювання характеризується високою смертністю,  в 50 випадках з 1000.           

ПРАВЕЦЬ: ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ХВОРОБУ                                                                          

Правець  - це гостре інфекційне захворювання, що виникає в результаті дії токсину на нервову систему. Токсин виробляють бактерій Clostridium tetani після потрапляння в рану з ґрунту, де вони перебувають у вигляді спор (форма існування бактерій, що забезпечує їм високе виживання). Спори часто присутні у кишковому тракті тварин, звідки потрапляють в грунт.

Можна інфікуватися збудником правця в результаті рани або порізу, внаслідок укусів тварин чи травмування гострими предметами, уламками деревини. Від людини до людини це захворювання не передається. 

В рані бактерія збудник правця починає виробляти токсин, що діє на нервову систему. Інфекція може призвести до посмикування м'язів та виникнення сильних, дуже болючих судом м'язів тіла. Правець може призвести до смерті. 

НИЗЬКИЙ РІВЕНЬ ВАКЦИНАЦІЇ - ШЛЯХ ДО СПАЛАХУ

Виникнення спалаху кору в Україні стало можливе через низький рівень вакцинації населення від цієї інфекції. Наслідки відомі: з початку спалаху з літа 2017 року, на кір захворіли більше 110 тисяч людей, 39 осіб - померли. 

Наслідки можливого спалаху дифтерії можуть бути набагато серйознішими. У випадку з кором, за статистикою, серед тисячі хворих помирає одна людина, то від дифтерії - від 50 до 100 смертей на тисячу інфікованих.  

Серйозні реакції на вакцини зустрічаються вкрай рідко. Ризик серйозних ускладнень від захворювання, якому можна запобігти вакцинацією, є набагато вищим, ніж ризик виникнення серйозної реакції від щеплення. 

Докладніше про дифтерію, її симптоми і можливі ускладнення: http://bit.ly/2RLq9TB          

Докладніше про правець читайте тут: http://bit.ly/31ZGeda   

 інформація  взята з відкритих джерел   інтернету

http://moz.gov.ua/article/immunization/difterija-nebezpec...-difterii-ta-pravcja?

http://moz.gov.ua/article/immunization/difterija-nebezpec...-difterii-ta-pravcja?

Підготувала: старша медична сестра Т.Є.Шкрябіна