Як без ліків позбавити дитину головного болю
Коли вихованці зазвичай скаржаться на головний біль? Перед святковими ранками, коли треба вчити вірші, репетирувати ролі, приміряти карнавальні костюми? Чи коли потрібно прибрати після себе іграшки чи їсти манну кашу? Якщо на більшість із цих запитань ви відповіли ствердно, хвилюватися нічого — перед вами хитруни. Коли «причина» не така очевидна, придивіться до вихованців уважніше. Якщо головний біль — справжній, потрібно негайно його позбутися. Як це зробити безпечно й швидко, розповідає наш експерт
ТАМАРА НЕГОЛЬШОВА,лікар-педіатр, м. Миргород
Чому виникає
Аби врегулювати головний біль, ідіть у «розвідку» — довідайтеся причину його появи. У пригоді вам стане ґайд основними чинниками, що можуть спричинити напади головного болю:
- перевтома чи нервова перенапруга. Дитина в цьому стані може їсти, гуляти, грати, читати, виконувати легкі фізичні вправи. Проте щойно навантаження зросте, біль посилиться — виникатиме відчуття стиснення зазвичай в лобно-тім’яній, лобно-скроневій, потилично-шийній ділянках голови, — на кшталт обруча чи тісної шапки. Напад може продовжуватися від 30 хвилин до 7 днів.
- незбалансоване харчування. Зокрема, йдеться про тих, хто зловживає ковбасними виробами чи м’ясними напівфабрикатами промислового виробництва. Адже до складу цих продуктів харчування входять солі азотистої кислоти — нітрити. Саме ці «погані хлопці» негативно впливають на судини головного мозку дитини.
- кисневе голодування, тож голова може боліти частіше. А якщо «приправляє» посиденьки без свіжого повітря ще й тривалою взаємодією із екраном телевізора чи ґаджетів, — і внаслідок цього отримує зайве навантаження на психіку, органи зору та слуху, — то її головний біль посилюється.
- режим дня — скажімо, нерегулярно харчуватися, пропускати денний сон, мало рухатися.
- чинники-провокатори. Зокрема, ідеться про надмірне стискання голови — випадки, коли дитина носить тугі зачіски, шапку, окуляри тощо.
Тепер ви — безпомилковий діагност. Адже детально розглянули причини дитячого головного болю, який потрібно спершу намагатися усувати безмедикаментозно. Утім, є ще випадки, коли без корекції ліками не обійтися. Щойно помітите їх у дитини, порадьте її батькам не зволікати й звернутися до профільного фахівця. Якщо правильно організувати розпорядок дня дитини — це вже половина успіху лікування головного болю. Адже жоден спосіб і навіть пігулка не спрацює, якщо дитина «зависає» у мультимедійному контенті перед екраном ґаджета до пізньої пори, а зранку заледве прокидається і з тяжкою головою чимчикує до дитячого садка. Батьки повинні організувати її день так, щоб навантаження на неї було дозованим. Це означає, що діти, які не мають ані хвилини вільного часу, постійно розриваються між навчальними заняттями та гуртками, не стають від цього розумнішими чи продуктивнішими. Натомість страждають від головного болю так само часто, як і ті, хто просиджує свої вечори за нескінченним переглядом мультфільмів.
журнал «медична сестра»№12 2020р.
підготувала: м/с Т.Є. Шкрябіна