Чим небезпечне самолікування дітей


Сьогодні дуже поширеним серед батьків є самолікування дітей. Небажання батьків звертатися до лікаря в разі виникнення у дитини симптомів якогось захворювання пояснити легко. Комусь бракує на це часу або грошей, а декого дуже дратують черги в поліклініці. Тож іноді батьки намагаються самостійно або за порадами знайомих діагностувати захворювання та призначити дитині лікування. Тим часом таке самолікування може нашкодити її здоров’ю.

Сьогодні  не всі замислюються над шкідливістю самолікування, скільки б лікарі не застерігали про це. Тому, захворівши, не завжди звертаються до лікарів. Дехто намагається ставити діагнози за допомогою інтернету та обирати лікарські препарати за порадами знайомих. Така самовпевненість може нашкодити, особливо якщо так лікуватимуть дитину.

Самостійне лікування не завжди сприяє одужанню або поліпшенню здоров’я, а навпаки може зашкодити здоров’ю дитини.

Захворювання дитини завжди викликає хвилювання, а часом навіть і паніку в її батьків. Однак, вдаючись до самостійного лікування дитини, вони часто помиляються. Адже за самолікуванням криється  значна небезпека, зокрема:

  • помилкове встановлення діагнозу;
  • неправильне обрання лікарських препаратів;
  • неправильне визначення дози лікарського препарату та тривалості курсу лікування;
  • неправильне обрання форми лікарського препарату;
  • спотворення клінічної картини захворювання;
  • виникнення ускладнень захворювання.

Утім, найбільша небезпека самолікування – це втрата часу.

Помилкове встановлення діагнозу.  Не маючи медичної освіти та відповідного досвіду, батьки не можуть адекватно оцінити симптоми та тяжкість перебігу захворювання. Адже під виглядом одного захворювання може ховатися зовсім інше: багато доволі небезпечних захворювань починаються зі звичайного нежитю, болю в горлі або підвищення температури тіла. У таких випадках лікар проводить диференційну діагностику захворювання. Для встановлення правильного діагнозу лікар вдається до інструментальних методів обстеження, призначає лабораторні дослідження, пропонує звернутися за консультацією до спеціалістів іншого профілю.

Через помилково встановлений діагноз дитина не отримає необхідного їй лікування.

Неправильне обрання лікарських препаратів. Уже за перших незначних симптомів захворювання батьки можуть дати дитині сильнодіючі лікарські препарати, аби якомога швидше вилікувати її. Однак такі ліки іноді лише усувають симптоми захворювання, шкідливо впливаючи на організм дитини.

Обираючи ліки, батьки можуть не врахувати, що деякі лікарські препарати не слід поєднувати між собою. Часом вони послаблюють або посилюють дію одне одного, викликаючи побічні реакції. Крайнощами, до яких вдаються батьки, стає відмова від офіційних лікарських препаратів та «пристрасть» до народних способів лікування.

Лише лікар може дібрати правильний лікарський препарат, адже враховує:

  • діагноз;
  • індивідуальні особливості організму дитини;
  • протипоказання до застосування лікарських препаратів;
  • можливі побічні реакції, зумовлені діючою речовиною;
  • взаємодію ліків.

Неправильне визначення дози препарату та тривалості курсу лікування. Самостійно лікуючи дитину, батьки можуть помилитися у визначенні оптимальної дози лікарського препарату, режиму його приймання та максимальної тривалості курсу лікування. Вибір оптимальної дози  є необхідною умовою ефективного та максимально безпечного застосування ліків.

Для дітей дози лікарських препаратів найчастіше визначають індивідуально, з урахуванням їхнього віку та ваги. Тож іноді рекомендовані лікарем дози можуть відрізнятися від зазначених в інструкції для медичного застосування.

Короткий курс лікування може спричинити звикання збудника захворювання до лікарського препарату, а надто тривалий – знесилити організм дитини та спричинити побічні реакції. Особливо небезпечно переривати курс лікування антибіотиками.

Неправильне обрання форми лікарського препарату. Різноманітність лікарських форм у сучасних аптеках – ще один привід проконсультуватися з лікарем. Дитячі лікарські препарати випускають у формі таблеток, порошків, свічок, розчинів, сиропів, крапель тощо. Саме від лікарської форми залежить особливості дії ліків. Тому лише лікар може рекомендувати правильну форму лікарського препарату, необхідну в тому чи тому випадку.

Спотворення клінічної картини захворювання. Симптоми будь-якого захворювання можуть значно змінитися від дії ліків, які дитина приймала до консультації з лікарем. Безконтрольне приймання знеболювальних і жарознижувальних засобів може приховати перебіг гострих запальних процесів у організмі.

Виникнення ускладнень захворювання. Через самолікування можна не помітити ускладнення основного захворювання. Поліпшення самопочуття у дитини часом оманливе, бо хвороба може зачаїтися, а пізніше або виникнути знову, або перейти в хронічну форму. Так безладне призначення і прийом антибіотиків сприяє виникненню нових стійких штамів мікроорганізмів, а самостійне лікування алергії антигістамінними препаратами може послабити імунну систему дитини.

Отже, для того щоб захистити здоров’я та вберегти від небезпечних наслідків самолікування дітей, батьки завжди повинні консультуватися з лікарем перед застосування будь-яких медичних препаратів, а також звертатися до фахівця при перших проявах захворювання!