Правила поведінки у натовпі під час масових заходів

Щобб не загинути у натовпі, краще правило — не потрапляти в нього або обминути його. Якщо це не можливо, ні в якому разі не йти проти натовпу.

Пам’ятайте, що найнебезпечніше – бути затиснутим і затоптаним у натовпі!

Люді в натовпі  завжди прориваються вперед, до виходу. Найбільша тиснява буває в дверях, перед сценою, біля арени і т.д.

Тому, входячи в будь яке приміщення, треба звертати увагу на запасні і аварійні виходи, знати, як до них добратися.

Не наближайтеся до вітрин, стін, скляних дверей, до яких тебе можуть притиснути. Якщо натовп захопив тебе – не чини йому опору. Глибоко вдихни, зігни руки в ліктях, підніми їх, щоб захистити грудну клітину. Не тримай руки в кишенях, не чіпляйся ні за що руками, – їх можуть зламати. Якщо є можливість, защепніть одяг. Високі підбори можуть коштувати вам життям, так само, як і розв’язаний шнурок. Якщо ви потрапили у натовп, зніміть прикраси, шарф, краватку, викиньте сумку, парасольку і т.д.  Якщо у вас щось впало, ні в якому разі не намагайся підняти, – життя дорожче.

Головне завдання в натовпі – не впасти.  Якщо тебе збили з ніг і ти впав на землю, спробуй звернутися клубком і захистити голову руками, прикриваючи потилицю. При будь–якій можливості треба спробувати  встати на ноги. 

З метою запобігання надзвичайним ситуаціям під час проведення масових   заходів рекомендується створення з колег, друзів знайомих, з якими разом 

берете участь у масових заходах, так званих «груп порятунку».                                          

 Основне    їхнє завдання – своєчасне і оперативне реагування на раптові запити присутніх і  недопущення панічних настроїв.

Складаємо аптечку на випадок екстремальної ситуації

         «Екстремальна» аптечка не набагато відрізняється від звичайної, але аптечка на випадок форс-мажору не залишає власнику права на помилку. В першу чергу в таку аптечку потрібно покласти  все  те, що людина застосовує у «звичайному

житті» при: дрібних побутових травмах, у тому числі    порізах:

 (стерильні бинти і серветки, вата, перекис водню, спирт, йод, пластир);

алергії (лоратадин чи кларитин); 

отруєнні (лоперамід, но-шпа, дротаверин);

застуді (парацетамол, ібупрофен);

травмах очей (сульфацил натрію, альбуцид).

Дуже важлива складова аптечки – індивідуальні медикаменти для кожного члена сім’ї. Кожен знає свої хвороби і, відповідно, бере для них ліки. Покладіть в Тривожну валізу   запасну пару окулярів, якщо ви їх носите.

Важливе правило при складанні аптечки: беріть тільки ті медикаменти та прилади, якими ви зможете скористатися. Не потрібно купувати ліки в ампулах, хоч вони і більш ефективні, якщо ви не вмієте робити уколи, ставити крапельниці.

На випадок екстремальної ситуації неодмінно мають бути ліки від вогнепальних поранень – антибіотики, знеболююче та кровоспинне. З вогнепальним пораненням потрібно їхати до лікаря.

Якщо такої можливості немає – то людина, в основному, помирає за двох причин: від пошкоджень внутрішніх органів – легень і кишок, або через сильну кровотечу. Ось з останнім можна боротися самостійно. Традиційний метод зупинки крові – тиснуча пов’язка, все необхідне для якої має бути в базовій аптечці. Але якщо при пораненні зачеплені великі судини, то зупинити кров дуже складно, і тоді вам знадобитися спеціальний кровоспинний порошок – Гемостоп або західні препарати Quick Clot і Celox. Засоби для зупинки крові, мабуть, найважливіші для людини з вогнепальним пораненням, тому що до 60% постраждалих помирають протягом години саме від крововтрати.

На другому місці з важливості при пораненні – знеболююче, оскільки людині дуже складно перенести больовий шок. Звичайних знеболюючих – таких як парацетамол, панадол, ефералган – при вогнепальному пораненні може бути недостатньо. Застосовується солпадеїн або дексалгін. Неохідні декілька упаковок на одну людину. Бажано – дексалгін в ампулах на випадок серйозного поранення (5 ампул та шприці).

Антибіотики актуальні при будь-якій хворобі, коли підвищується температура одночасно з виділенням гною, блювотою, проносом, набряком і т.д. При вогнепальному пораненні, травми з відкритою раною, антибіотики приймаються у кожному випадку, коли немає можливості швидко доїхати до лікаря. Є два антибіотики на всі випадки життя – це амоксиклав або його аналоги і ципрофлоксацин (є в таблетках і в уколах).

         Якщо вмієте робити уколи – беріть в ампулах, якщо ні – в таблетках, вони досить ефективні. Якщо людина опинилася в екстремальній ситуації, поранена, то можна приймати два антибіотики одночасно або почати з амоксиклаву і якщо протягом двох діб температура не знизиться – підключити ципрофлоксацин. Є ще одне максимально спрощене правило вживання цих ліків: груди і вище – амоксиклав, живіт і нижче – ципрофлоксацин (проти мікробів, що викликають кишкові розлади).

Отруєння – одна з найбільш гострих проблем при надзвичайних ситуаціях через антисанітарію. Тому в аптечку треба покласти дезинфікуючі серветки, гелі, спирт  і т.п.

Не завадять в аптечці ентеросорбент (вугілля активоване в таблетках по 0,25, № 10 або інший аналог), засоби для очищення та знезараження води  (спеціальна трубка-фільтр – Aquamira Frontier Emergency,  або таблетки Акватабс).

До аптечки обов’язково слід додати: нетравматичні компактні ножиці, медичні вироби для зупинки кровотеч: еластичний бандаж, кровоспинний бинт, стискаюча пов’язка, рулонні пластирі на тканинній основі, скотч для фіксації, джгут (краще CAT — Combat Application Tourniquet), який можна накласти однією рукою за 10–30 с. аерозоль протиопіковий.

          За необхідності, цей список доповнюється і коригується. Із практики, загальна вага “Тривожної   валізи” не повинна перевищувати 50 кілограмів.

Додайте папір для поміток та ручку (олівець).